Oblečky s UV faktorem vs opalovací krémy

Když byla dcera velmi malá, byla pro nás návštěva mořské destinace nutnost. Ale neumím si představit, že bych ji vystavovala celodennímu sluníčku hlavně přes poledne. Mnohdy se podařilo, že si dala obědovou siestu, ale na to nelze spoléhat.

Také záleží na destinaci, kterou vyberete. V Chorvatsku jsou piniové háje, kde se můžete u moře trochu schovat, v Itálii jsou spíše pláže se slunečníky, kde se moc neschováte. Každá destinace má své kouzlo.

Italským velkoměstem jsme tenkrát hýřili do noci, protože je tam spousta atrakcí pro malé děti i v pozdních hodinách. Dcera se jich nemohla nabažit😊 Jejich nočnímu životu jsme se rychle přizpůsobili a na pláž jsme vycházeli kolem desáté hodiny dopoledne.

Nejintenzivnější působení slunečních paprsků mezi 10 – 16 hodinou nás neminulo, proto jsme využívali plážových slunečníků a plážové herničky. Na tuto situaci jsem byla již z dřívějších zkušeností připravena a teď napíšu jak…

Na trhu je spousta opalovacích krémů, ale jak se v nich vyznat, aby člověk neudělal víc škody než užitku? Opalovací krémy by měly obsahovat ochranu před UVA a i UVB zářením. Čím větší číslo na obalu, tím pro dítě lepší.

Číslo SPF znamená, jak dlouho je kůže chráněna na slunci po natření. Tedy bez použití krému s SPF faktorem se kůže může spálit za 10 minut. Po použití krému s SPF 30 se kůže spálí za cca 300 minut. Je to individuální, záleží také, jakou máte kůži a jaký máte fototyp pokožky (světlá, střední, tmavá atd.).

Ale pozor, ochranné krémy obsahují chemické nebo minerální filtry. Chemické účinkují až cca 30 minut po natření, minerální ihned. Minerální zanechávají na kůži bílé stopy, jsou ideální pro děti a citlivou pokožku. Do 30 UPF jsou u jistých výrobků filtry minerální, od 30 UPF a víc jsou filtry chemické.

Tuto informaci jsem několikrát získala v lékárně, když jsem chtěla opalovací krém s minerálním filtrem pro dítě s UPF 50+. Bylo mi řečeno, že od 30 UPF a víc nedokážou  minerální filtr vytvořit. Tak mi nezbývá, než jim věřit 😊

Říká se, že pokud používáte opalovací faktor vyšší než 8, zabráníte vytváření vitamínu D. Proto nezapomeňte tento vitamín doplňovat jinou formou.

Osobně jsem zvolila cestu využívání krémů minimálně. Použila jsem nechemické krémy značky Wooden and Spoon, dále Badger bez vůně, protože má SPF 30 a chrání před UVA, UVB a UVC zářením. Velmi dobře se roztírá díky slunečnicovému oleji a včelímu vosku a nezanechává bílý povlak. Má hutnější konzistenci a je vhodný pro suchou a ekzematickou kůži. (můj ebook ZDARMA „4 kroky, jak dostat ekzém z těla pryč“ si stáhni zde>>>)

Jednou jsem si koupila opalovací krém značky Lavera, ten mne nezaujal a ani moji dceru. Byla po něm celá bílá a krém nešel rozetřít a ani umýt.

Rozumím, je to účel krému, aby vytvořil na kůži bílý film a propustnost paprsků byla co nejnižší. Ale když mi dcerka poťapkala zahradní dřevěný nábytek, nešel krém ničím odstranit. Tak moc byla jeho ochrana intenzivní 😊 Nezbylo mi, než nábytek znovu natřít. Více jsem Laveru nekoupila.

 

Na děti jsem vždy používala oblečení do vodytriko s dlouhým rukávem a dlouhými kalhoty. Dále klobouček, sluneční brýle na gumičku a i neoprenové boty do vody. V oblastech, kde byly velmi ostré kameny nebo v Chorvatsku ježci, jsme tyto neoprenové boty ocenili celá rodina.

Oblečení do vody je praktické i z důvodu nejen ochrany, ale i ochlazení a věřte mi, dítě se vám nespálí. Vzhledem k vyšší ceně opalovacích krému a oblečení s UPF faktorem se vám oblečení víc než vyplatí. Já využila značku oblečení Splash About, která mne nejvíce zaujala sortimentem.

Navíc se mi líbily i jejich vesty do vody, takže z hlediska bezpečí mi vesta připadla perfektní. Dcera již plavat uměla, ale moře je zrádné. Vlny přichází neočekávaně a stačí jedno šplouchnutí slané vlny do obličeje, dítě se zalekne, napije a víc do vody nepůjde. Vesta jim dává jistotu.

Oblečení obsahuje vysoký faktor SPF50+ a poskytuje podle mého názoru tu nejlepší ochranu. Je také vhodné si u každého oblečení do vody zjistit, jak jsou zakončené švy, aby dítěti kůži nedráždily. Já vždy volila lékařský nano materiál. Jsou bezvadné zejména pro děti, mají definovaný UPF, tedy ochranný faktor tkaniny.

Proto dítě nejlépe ochrání vysoká hustota tkaniny, vláknitá struktura a tmavý odstín.

Tedy např. číslo UPF 30 ukazuje, že na kůži projde přes tričko 1/30 jednotek ultrafialového záření. Já vždy volila UPF 50+. Určitě nespoléhejte na obyčejné bílé tričko, které má UPF 6. Zkratkou UPF je označeno oblečení, které prošlo testem účinnosti mezinárodních norem.

Složení materiálu má na propuštění UV záření malý vliv. Zda bude obleček proti slunci z bavlny, merina vlny nebo polyesteru, je celkem jedno. Podstatné je, aby bylo ekzematickému dítěti v oblečku příjemně a ekzematickou kůži obleček nedráždil a odváděl z ní pot. (můj ebook ZDARMA „4 kroky, jak dostat ekzém z těla pryč“ si stáhni zde>>>)

Mně se velmi osvědčily UV komplety. Jsou rychleschnoucí, po vylezení z moře dítě příjemně chladí a nestudí. Výhodou je vysoký stojáček, zabrání tak spálení krku a dekoltu dítěte.

Kloboučky doporučuji s kšiltem a ochranou krku a uší Sterntaler. Na kloboučku v zadní části nesmí chybět všitá gumička. Díky ní se klobouček krásně přizpůsobí hlavičce a nesfoukne ho ani silný vítr.

Oblečky do vody mají spoustu vychytávek, například zipy na zádech do poloviny těla se šňůrkou v úchytu, aby bylo dítě schopno samo komplet obléct a aby bylo zajištěno i pohodlí při mokrém vysvlékání.

Všimla jsem si, že se na dceřin obleček pár lidí zvláštně dívalo. Mnozí z nich vystavovaly své maličké děti přímému slunci bez ochrany. Také pár kamarádek se mne ptalo, zda je nutné, aby měla dcera na sobě takové „pyžamo“?

Rozumím, také bych oblečení s UV filtry nejspíš nikdy neřešila, nemít doma atopické dítě, se kterým jedete k moři ne na týden, ale na tři. Až po 2-3 týdnech jsme zaznamenali na kůži výsledky. A to je zásadní rozdíl oproti zdravým dětem, které jedou k moři z jiného důvodu. Proto byla pro nás ochrana v podobě oblečení zásadní. Hlavně na místech, kde neni stín.

Kdyby se stalo, že to s pobytem na slunci přeženete, kůže je červená a citlivá na dotek, můžete vyzkoušet krom babských rad i bylinkový sprej s aloe vera od LR Health and Beauty. Ten kůži velmi rychle osvěží a zregeneruje.

Tedy pokud si dítě hraje u moře i na stromy nechráněném místě a má na sobě obleček s UPF faktorem, nemusíte se bát, že chytne úpal nebo se spálí. Stačí dodržovat pitný režim a ochranným krémem natřít jen obličej a ručičky a můžete si plnými doušky užívat slunnou dovolenou.

Jaké UV oblečení používáte u moře Vy? Máte své oblíbené? Podělte se o své zkušenosti 🙂

Užijte si přicházející léto.

Budu se těšit Společně ke zdraví.

Lenka

Lenka SKZ
Jsem expert na atopický ekzém, protože v této oblasti mám bohaté osobní zkušenosti. Proto pomáhám lidem najít příčinu atopického ekzému, nasadit vhodnou terapii a tím dostat ekzém z těla pryč. Můj příběh si přečtěte zde <<

Napsala jsem pro Vás ebook, abych Vám předala co nejvíce detailních informací týkajících se atopického ekzému. Ebook ZDARMA je ke stažení zde. Můj ebook ZDARMA si stáhni zde <<

Dalším průvodcem atopickým ekzémem je ebook, kde detailně popisuji příčiny, fáze ekzému a řešení - Jak ne/žít s ekzémem. Jako bonus získáte KONZULTACI ZDARMA. Ebook si můžete zakoupit zde <<

Zajímavé informace sdílím i na mé FB skupině Společně ke zdraví ALL zde https://www.facebook.com/SpolecneKeZdravi <<

Můžeš mi napsat email na info@spolecnekezdravi.cz konzultace zde <<