Letní dovolená s atopikem

 

Chystáte se na dovolenou? Vybíráte destinace podle stavu Vašeho atopického dítěte nebo podle peněženky? Ať už je to tak nebo tak, zkusím vám dát několik rad pro usnadnění výběru dovolené s atopikem.

Máte k dispozici desítky tisíc korun? Nebo rozbijete našetřené úspory z prasátka? Není problém? Tak to se můžeme vydat celkem kamkoli vás napadne.

Tak třeba Mrtvé moře! Abychom se vydali s ekzematickým dítětem k tomuto moři, nebo spíše jezeru, je opravdu třeba rozbít prasátko… Řekněte, kdo z nás má tak lehce do kapsy?

Pokud si zvolíte tuto možnost, je to určitě velmi dobrá volba a efekt na kůži poznáte ihned. Proč? Protože koncentrace soli v tomto slaném jezeru, nebo moři chcete-li, je tak silná, že zahladí kůži každého ekzematika.

Ale pozor!

Je velmi důležité, aby tento ekzematik přijel k moři v zaléčeném stavu. Proč? Představte si, že máte kůži rozedranou po celém těle a půjdete si zaplavat do tak silně koncentrovaného slaného jezera!

Určitě by si to nepřál nikdo z vás. Zkuste si na odřeninu nebo malou krvavou ránu nasypat sůl a vydržet to neskutečné štípání až do „morku kostí“. To je důvod, proč než pojedete na letní dovolenou k moři, je třeba kůži ekzematika zaléčit (informace najdete v mem ebooku ZDARMA tady>>>).

A to i tak, kdybyste měli použít kortikoidy a dostat tím kůži do klidového zhojeného stavu. Tedy bod číslo 1 máme za sebou 😊

O jarní dlouhodobé přípravě imunitního systému jsem již psala, tak pokud jste moji radu vyzkoušeli, věřím, že kortikoidnímu stavu se kůže vašeho dítěte před dovolenou vyhne.

V případě, že se vám k Mrtvému moři nechce a preferujete pozemní dopravu před leteckou, určitě nej volba pro nás Čechy je Chorvatsko, Itálie, pro některé cestovatele i Španělsko.

Jsou to destinace finančně dostupné pro většinu z nás. Výhodou těchto destinací je způsob dopravy, který si můžete vybrat. A to ať už po vlastní ose, nebo si zaplatíte zájezd s cestovní agenturou. Agentur je nesčetně mnoho, takže jenom si správně vybrat, ať cestovní agenturu, či destinaci. Pojďme na to!

Chorvatsko

Mnou velmi oblíbená destinace. Koncentrace soli a minerálů v moři působí velmi blahodárně na ekzematickou kůži (můj ebook ZDARMA „4 kroky, jak dostat ekzém z těla pryč“ si stáhni zde<<<). Naše zkušenost je taková, že dcera při prvních hodinách strávených v moři měla místo hroší kůže kůžičku jemnou a hebkou jako miminko.

Pro opravdové milovníky tepla a teplého moře doporučuji jet do Chorvatska v srpnu. Moře je krásně vyhřáté a jde se vám do něj lépe než na začátku července. U dospěláka se to ještě nějak vysvětlit dá, ale malé dítě většinou nepřesvědčíte, že „pro jeho dobro“ by mělo být co nejdéle v ledové vodě.

Ale pokud děti přes rok otužujete, teplota vody je nemůže omezit. Pro vás, kteří jste méně otužilí, je také vhodné vybrat destinaci na jihu země, čím jižněji, tím tepleji.

Ale ne vždy tyto rady vyjdou. Pamatuji si jednu dovolenou, na které nám obzvlášť záleželo, protože zmiňovyný rok byl pro nás velmi „krvavý“, z pohledu dceřiného ekzému. Zvolili jsme ubytování ve městě Gradac, což je jižní Dalmácie.

Bohužel počasí bylo prvních pár dnů tropické, tak jak jsme očekávali. Ale nastalo ochlazení, a to skoro o 13 stupňů. S tím jsme nepočítali a několik dnů z našeho pobytu jsme v moři nestrávili. V teplém oblečení jsme se procházeli po pobřeží a nasávali mořský vzduch aspoň nosem 😊

Vzhledem k tomu, že by měl ekzematik strávit u moře 3 týdny, tento léčivý proces díky ochlazení nám dosti narušil plány. Proto jsme požádali mé rodiče, aby přijeli za námi a zůstali s dcerkou další 1,5 týdne. Jinak by dceřin hojící proces nebyl úplný. Ne každý má tuto možnost.

Proto je dobré se zaměřit na ubytování, kde nabízejí vnitřní vyhřívané bazény se slanou vodou. Můžu vám doporučit oblast Biokovo. Určitě vám to v těchto nepříznivých podmínkách splní očekávání. A znáte to, jak se říká: „Kdo je připraven, není překvapen“! 😊

Z hlediska prostředí pro děti podle mého názoru není Chorvatsko tou nejideálnější destinací.

Itálie

Naštěstí další zemí, která není od Chorvatska o tolik dál, je Itálie. Italové jsou velmi přátelští a malé děti milují. Proto je všude kolem spousta zábavy pro děti každého věku. Ať už ve městě, na pláži, u pláže, prostě vaše děti se nebudou nikde nudit, ba naopak. Nám se mnohem více líbila Itálie, která je pro děti rájem.

V Itálii je spousta luxusně vybavených kempů. A celkově zázemí kempů pro rodiny s dětmi je úžasné. Jak první den zaparkujete v kempu, po zbytek dovolené se vám z něj už nikam nechce. Zábavy a vybavenosti je tam dost.

Dále bych chtěla podtrhnout italskou kuchyni. Tu si nenechte ujít, stojí opravdu za to!

Pláže v Chorvatsku vs Itálii

Další za velmi důležitou informaci při výběru destinací a rozhodováním mezi Chorvatskem a Itálií je druh pláže. V Chorvatsku jsou většinou kamenité pláže, v Itálii písečné. Z důvodu kůže ekzematika bych volila raději kamenitou pláž. Neumím si představit, kdyby se dítěti do krvavých ranek dostal písek.

většina pláží v Chorvatsku jsou oblázkové

v Itálii jsou pláže písečné

Lze také zvolit kombinaci obou zemí. A to týden v Chorvatsku a až se dítěti kůže zhojí, přejet na sever Itálie. Tam se děti na písečných plážích vyřádí.

Španělsko

Další destinací je Španělsko. Nevím, jak jste na tom s cestováním s dětma do vzdálenějších destinací. Ale myslím si, že tato destinace je pro naše malé cestovatele zbytečně daleko. Tedy pokud nezvolíte dopravu leteckou. My s malými dětmi nikdy neletěli, nesbalili bychom se do pár kufrů, bohužel 😊 Španělsko mám moc ráda, hlavně španělskou kuchyni a veselý život místních občanů.

Napište mi, kam s malými ekzematickými dětmi cestujete Vy? Máte své oblíbené destinace? Které to jsou? (můj ebook ZDARMA „4 kroky, jak dostat ekzém z těla pryč“ si stáhni zde>>>)

Mějte se krásně budu se těšit Společně ke zdraví 😊

Lenka

 

Lenka SKZ
Jsem expert na atopický ekzém, protože v této oblasti mám bohaté osobní zkušenosti. Proto pomáhám lidem najít příčinu atopického ekzému, nasadit vhodnou terapii a tím dostat ekzém z těla pryč. Můj příběh si přečtěte zde <<

Napsala jsem pro Vás ebook, abych Vám předala co nejvíce detailních informací týkajících se atopického ekzému. Ebook ZDARMA je ke stažení zde. Můj ebook ZDARMA si stáhni zde <<

Dalším průvodcem atopickým ekzémem je ebook, kde detailně popisuji příčiny, fáze ekzému a řešení - Jak ne/žít s ekzémem. Jako bonus získáte KONZULTACI ZDARMA. Ebook si můžete zakoupit zde <<

Zajímavé informace sdílím i na mé FB skupině Společně ke zdraví ALL zde https://www.facebook.com/SpolecneKeZdravi <<

Můžeš mi napsat email na info@spolecnekezdravi.cz konzultace zde <<