Kempování v Itálii

Tak jako většina z nás řeší dovolenou, i my v létě zvažovali, zda jet na dovolenou po ČR nebo do zahraničí. Zvítězilo moře. Pro matku ekzematika je letní dovolená u moře samozřejmostí, i když je dcera po vyřešení ekzému již dávno „čistá“. Letos jsme udělali změnu a vyrazili na sever Itálie.

Popravdě už nějakou dobu toužím jet přes léto na dovolenou jiného druhu, než jsme doposud jezdívali. Nelákají mne hotely, apartmány, ale moc jsem si přála kempovat. Myslím, že v Chorvatsku jsme od mého dětství navštívili spoustu různých destinací a neminulo nás ani kempování v zahraničí. S rodiči jsme kempovali v Omiši a několikrát na severu ve Vrsaru. Byly to úžasné dovolené a z mého tehdy dětského pohledu opravdu nezapomenutelné.

Atmosféra v kempech je pro děti perfektní, pestrá a je tam stále co dělat. S přibývajícím věkem si chtěli i rodiče na dovolené odpočinout, a tak jsme začali jezdit společně s rodinnými kamarády do apartmánů. Vystřídali jsme několik destinací, ale popravdě si většinou pamatuji na zážitky z kempů, v apartmánech to byla většinou nuda, protože krom stolních her jsme moc večerních aktivit neměli.

Nejspíš jsou tyto vzpomínky v člověku hluboce zakořeněny a se správným časem tyto vzpomínky vyplouvají na povrch. Tak i mně se letos splnilo přání.

V ko-vid době jsme si jako většina obyvatel ČR pořídili rodinný stan a veškeré příslušenství přes karimatky, nafukovací karimatky (samozřejmě pro rodiče:-), spacáky, polštáře, výbavu do kuchyně, sporák (ten máme ještě historicky z dob, kdy jsme dětem ohřívali v hotelech své jídlo), stůl, židle, osvětlení a to je asi vše. Finančně je to také investice, ale věřte mi, že za jednu dovolenou se Vám vrátí.

Abychom tuhle kempovací dovolenou zpočátku nepřepálili, rozhodli jsme se, že prvních pár dnů půjdeme do hotelu, ať si odpočineme, no a další část dovolené strávíme v kempu.

 

Já se na dovolenou začala připravovat již doma. Se synem jsme si na zahradě postavili malý stan a zkušebně jsem byla odhodlaná ke spaní v něm. Nemohla jsem najít nafukovací karimatku, a tak jsem si dala stejnou, jakou má on, tedy klasickou skládací karimatku. Syn nadšený snad jen z myšlenky, že spí ve stanu, usnul za 5 minu. Já po třech hodinách převalování jsem se rozhodla, že půjdu spát nenápadně domů. Ufff, skoro jsem se z tvrdé karimatky nezvedla. Byla jsem dolámaná jako po zápase.

V ten moment mi vběhlo do hlavy, jak dovolenou ve stanu v zahraničí asi zvládnu? Hned jsem si to zdůvodnila výrokem, že nic nebude tak horké, jak to vypadá a že to zvládneme a všichni si to užijeme. Ale teda tato myšlenka mne provázela po celou dobu do odjezdu na dovolenou. Nakonec jsem si řekla, že si raději půjdu koupit matraci do stanu, ať mám jistotu, že vše klapne, tak jak má. Protože nevyspaná matka, nejhorší matka! Znáte to 😊

V obchodě mne prodavač informoval, že v celé ČR a i SK je matrace do stanu vyprodaná. Ehmmmm…. Kempaři asi ví proč a já budu tolik dnů trpět. Po delším vybírání a kombinování všech podložek, matrací, nafukovaček, jsme situaci vyřešili tak, že jsme si koupili ještě druhou samonafukovací karimatku a každý z rodičů měl zipem zapnuté 2 na sobě.

 

Tedy výbavu jsme měli a teď už jen hurá vybrat tu konkrétní destinaci. Vzhledem k tomu, že léta jezdím do Chorvatska a vím, jak tam přibližně kempy vypadají, jaké je tam vyžití pro děti, pláže a moře, tuto destinaci jsem chtěla minout jen zamáváním z okna.

 

Rozhodli jsme se pro Itálii a bylo to nejlepší rozhodnutí 😊

Takže jsme se sbalili, věci jsme měli dokonce i v kabině. Opravdu zaskládaní jak „vetešníci“. Dokonce jsme museli dát i box na střechu auta, protože jsem si řekla, že do kempu musíme míti koloběžky, abychom si to užili, jak se patří a rychleji zvládali vzdálenosti.

Prvních pár dnů jsme bydleli v hotelu na pobřeží v severní části Itálie v Caorle. Pro děti to bylo velmi příjemné a rušné místo. Pláž byla celá písečná, sálala jako Sahara, slunečníky jsou v Itálii samozřejmostí v ceně hotelu. Na plážích si děti celé dny stavěly hrady, v případě odpoledních tropů si hrady stavěly pod slunečníkem.

 

    

  

Vybavenost pláží – zázemí, které nabízí pláže v Itálii je vynikající. První pomoc, informační centrum, plavčík, sociálky, restaurace, bar, průlezky pro děti, pro náročnější kolonáda obchodů, hotelových restaurací, prostě vše, na co si člověk vzpomene. Když si chcete odpočinou, nechcete nic řešit a jen si číst knížku, relaxovat, smažit se a osvěžit v moři (jestli se to tak dá říct, že osvěženi v 30-ti stupňovém moři je stále osvěžení), tak Itálie je jedinečná.

 

 

K hotelu jsme měli zdarma k dispozici kola, takže večerní projížďky po pobřeží, do města, centra obchodního ráje, byly úžasné. Neodradil nás ani vydatný liják, který nás při výjezdu potkal. Prostě báseň jedna radost!

Jedinou nevýhodu, kterou Itálie má, jsou jejich siesty. I když není se čemu divit, protože pokud máte pracovat ve 40-ti stupňovém vedru, tak jste za odpolední siestu rádi. Nás, turisty, to v jistých činnostech může omezovat. Ale tak to je a člověk to musí brát jako fakt a přizpůsobit se.

Mluvím o obědové siestě, kdy ve 14.30 hodin se zavřou veškeré restaurace, obchody a je prostě siesta. Takže pokud tohle nevíte, máte hlad, tak do 18 h, kdy otevírají první obchody a restaurace máte prostě smůlu. My to řešili tak, že jsme si vždy ve 14 h objednali pizzu (naše děti by ji mohli jíst 5x denně), tím jsme si vyřešili oběd a jejich siesta nás tedy nemohla ovlivnit.

Já jsem s napětím očekávala konec dovolené a těšila jsem se na další část dovolené, kterou byla kempovací dovolená. A ten čas nastal. Tedy rychle se sbalit a hurá do městečka Lignano Sabbiadoro –  Camping Village Pino Mare.

 

Přijeli jsme na recepci a nahlásili naši rezervaci, ještě jsem upozornila, že máme rezervaci pitche POD STROMEM (pozor, asi se smějete, ale stromy jsou za příplatek 😊 a tento požadavek je třeba zmínit při rezervaci) a hurá na náš pitch – kempovací místo. Stín tam byl tak napolo, ale ou kej.

Pozice kempovacího místa byla úžasná, měli jsme vše blízko, od obchodu, restaurace, sociálek, vstupu na pláž, luxusní bazén, prostě vše u ruky. Rozprostřeli jsme náš rodinný stan mezi ty luxusní karavany s kompletní výbavou grilů, sedaček, oddělovacích paland mezi sousedy, mnohých i satelitů a byli jsme happy.

Největší legrace byla, že při rezervaci stanovacího místa jsem nahlásila obrovský stan, napsala jsem přesné rozměry stanu a myslela si, jak obrovský stan nemáme. Takže nám určitě zaúčtovali ten nejvyšší tarif pro stany 😊 Až na místě jsem zjistila, jaké jsou velké a malé stany a hlavně luxusní karavany s přístřeškem a kompletním příslušenstvím 😊 😊 😊

Postavili jsme stan, vzali pár věcí a šli jsme omrknout pláž. Byla stejná, jako ta hotelová. S rozdílem, že k hotelovému slunečníku jsme měli k užívání zdarma i lehátka. Tady to bylo bez lehátek. Lehátko šlo pořídit za 25 Euro/den. Písečná pláž sálala jako Sahara, sálající horko bylo dost intenzivní. Překvapilo mne, že žádné děti, ať už malinká miminka, či děti do cca 10ti let, nemají na sobě ochranné oblečení s UV faktorem a kloboučky.

Přitom tyto děti byly vystaveny dennímu silnému slunečnímu záření. Moje rodina oblečení s UV faktorem používá, děti skoro celý den, my, dospěláci, od 11-16 h. (o oblečení s UV faktorem si můžeš přečíst zde >>>)

Moře bylo teploučké jako kafe. Takové teploty u moře z Chorvatska neznám. Bylo úžasné, ale každé má svá pro a proti. Moře bylo sice teplé, ale než se člověk dostal od břehu do hloubky, aby měl aspoň vodu po pás, musel ujít dobrý kus cesty. Myslím, že to byl ráj pro děti, které celodenně skotačily v moři s jistotou, že se neutopí. Asi 200 m od břehu bylo vody stále po kolena a příjemný písek, který jemně masíroval chodila.

Na druhou stranu byl to přesně ten příjemný písek, který kalil vodu, a tak plavecké brýle jsou vám k ničemu. Neuvidíte pod vodou ani rybku. Snad jen tehdy, když si počkáte na večer, až lidi odejdou z pláží, hladina se zklidní a vy máte jedinečnou možnost poznat podmořský svět. Moře vyplavovalo hodně řas, které zůstávaly na břehu. Mnohdy se mezi řasy zatoulala i medúza, ale bylo jich velmi málo. Ani jsem se nesetkala, že by někoho medúza žáhla.

 

Pro menší děti byl v kempu 3x denně program. Od 10-12 h, dále pak i na pláži od 14-16 h a poslední program byl pro děti u obrovského luxusního bazénu ve 20:30 – 21hodin. Poté následoval zábavný program pro dospělé, který končil ve 23 hodin. Program byl úžasný, jak pro dospělé, tak pro děti a musím říct, že jsme si to všichni neskutečně užili.

V kempu nechybělo ani obrovské hřiště jak pro malé, tak velké děti. Kemp byl rozlohou obrovský. Na to jsem byla připravena, a proto jsme museli přibalit na auto box, aby se nám vešly 4 koloběžky. Protože jedna z nich není zrovna skladná, tu jsme museli nechat doma. Ale tři se tam vlezly. A bylo to super, neboť děti všude jezdily na nich a skutečně si to užívaly.

Naštěstí se nenaplnily mé pochybnosti o kvalitě chodníků v kempech, které spočívaly v tom, že chodníky budou rozbité, kamenité a my koloběžky ani nevytáhneme. Využívali jsme je denně a všude. Povrch chodníků byl úžasně jemný, takový v ČR známe z parků připravených na kolečkové brusle. Naše děti se nás v průběhu dovolené několikrát ptali, zda tam pojedeme ještě znovu. Nedivím se jim, bylo to tam úžasné a užili jsme si to tam všichni.

V kempu byl i obchůdek. Jeho vybavenost byla od potravin přes zeleninu, maso, čerstvé uzeniny, sýry, pečivo, zákusky, dále naložené maso na grilování, kompletní grilovací potřeby přes gril, uhlí, obracečky na maso, vybavení do stanů (my dokoupili obrovskou podlahu před stan), drogerie, čtivo, hračky potřebné k moři, lehátka, obuv a oblečení k vodě, dárky pro děti, ale také upomínkové předměty na tuto oblast. Prostě vše, na co si jen vzpomenete.

 

Jediné, co nám chybělo a nešlo dokoupit, byla velká předsíň s moskytiérou, protože vzhledem k tomu, že jsme byli kousek od jezera, bylo tam dosti komárů a byli jsme hodně pokousaní. Takže přístřešek nás čeká k dokoupení do dalšího kempování.

Vzpomněla jsem si, že mám s sebou krém proti hmyzu z DM drogerie. Můžu říct, že perfektně fungoval. Doposud jsem vyzkoušela spoustu olejů, krémů, sprejů a i doma vyrobených odpuzovačů hmyzu, ale nic nám nefunguje, až tento 😊 Pro ostatní, kteří si potřebovali dokoupit repelenty, citronové svíčky či citronové odpuzovače komárů do elektřiny, nebyl problém dokoupit na místě v kempovém obchůdku.

Stravu jsme řešili po vlastní ose. Denně jsme měli svoji snídani, kterou jsme si připravili z nakoupených surovin. Oběd a večeře jsme řešili buď nákupem surovin a vařením, nebo stravováním v kempové restauraci. Jídlo nebylo na jejich poměry zase tak drahé a hlavně, bylo velmi chutné. Bohužel, také nabízí hranolky a jiné dobroty, ale vyvažují to aspoň salátem. V nabídce bylo i pečené kuře, vepřové plátky, řízek, ražničí, losos, lasaně, špagety a klasickou výtečnou italskou pizzu.

Takže myslím, že i ten náročný gurmán si najde své.

Na co jsem se do Itálie velmi velmi těšila, jsou sladké dezerty. Italskou kuchyni miluji a miluji jak jídla, tak jejich nápadité, pestré a svěží saláty, jejich přílohy a prostě vše, co nám nabídnou. Bohužel, tentokrát jsem se nějak nemohla naladit na jejich extrémně sladkou vlnu. Nevím, čím to bylo, těšila jsem se na jejich zmrzliny, ale velké očekávání se nekonalo.

Prostě zmrzliny byly tak moc sladké, že jsem si za celou dobu pobytu dala 2. Tak moc mi nechutnaly, že jsem je musela vyhodit. Zvláštní. Italské zmrzlina, tak známá, tak vychvalovaná, prostě jsem ji sotva polkla. Popravdě ani našim dětem moc nechutnaly. Nakonec jsme si dali nějakou mezinárodní klasiku z mrazícího boxu. Bohužel. Možná je to tím, že doma při pečení hodně omezuji cukr a dělám si i svoji zmrzlinu, která je mými známými hodnocena jako luxusní a děti ji také milují. Ta nám všem opravdu chutná.

Dále bych ráda zmínila dezerty, ať už v hotelu či v kempu. Byly velmi velmi sladké, opravdu jsem je ochutnala, sotva polkla a nechala na talíři. Z důvodu plýtvaní jsme si brali většinou jako rodina jeden dezert, já už neriskovala, protože nemám ráda vyhazování jídla. Bohužel, nedalo se, nechutnaly mi, opět velmi přeslazené.

Tohle je moje zkušenost. Na sladkosti jsem se velmi těšila, ale je to asi jediná věc, která mi na Itálii nevyšla. Ještě mne teda dosti překvapilo, že snad většina rodičů tyhle sladkosti vůbec neřeší a cpe je i malinkým dětem. Zmrzlinku ulizovali snad všichni, od nemluvňat po teenagery, přeslazené dezertíky, hranolky a zapít coca-colou nebo Fantou, to je snad nutnost.

Ale kávička či cappuccino to jistí, ta je v Itálii levnější než u nás 🙂

Mé děti na tyhle chuťovky nejsou naučené, ale obávám se, že se blížíme do věku, kdy budu čelit podobným hláškám, že nejlepší jídlo koupíte v Mc Donalds’ nebo KFC. Zjišťuji, že i když dětem vysvětlujete, jak důležité je jíst kvalitní jídlo, vaříte ze skutečných surovin, žádné polotovary, tak stejně dojdou do věku, kdy si tyhle „junk potraviny“ chtějí vyzkoušet. Možná také proto, aby před svými spolužáky nevypadali „trapně“.

 

S touto dovolenou byly nadšeny nejen naše děti, ale i já s manželem. Byl to takový jiný druh dovolené, ale musím říct, že ta pohoda, která v kempu vládla, byla k nezaplacení. Určitě se na tohle místo znovu vrátíme. Bylo tam moc krásně.

 

Opět jsme si splnili naši povinnost vyjet k moři s ekzematikem. Myslím tento druh dovolené je u nás zaužívaný a nesmí chybět nejen kvůli ekzematické kůži naší dcery, ale věřím, že moře je taková celková terapie pro každé tělo i duši.

 

Pro letošek si destinaci MOŘE zaškrtávám jako splněno. Možná to bude mít i letos efektivní vliv na dceřinu ekzematickou kůži (stáhni si ebook ZDARMA zde >>>)

I když je již “čistá” – bez ekzému, tak věřím, že působení moře na kůži a tělo je vždy blahodárné.

A tak pro letošní rok skončilo naše zahraniční prázdninové dobrodružství. Ti z Vás, kteří máte chuť se vydat na ne zrovna komfortní dovolenou s all incl., můžu tuto destinaci a způsob ubytování jenom doporučit. Je to mnohem větší pohodička, než když máte veškerý servis a služby pod nosem. Určitě i to společné vaření s dětma, mytí nádobí a starání se o stan stmelí rodinu. A o tom to přeci je. Užít si dovolenou, se vším všudy.

 

Mějte se krásně a budu se těšit, Společně ke zdraví.

Lenka

Lenka SKZ
Jsem expert na atopický ekzém, protože v této oblasti mám bohaté osobní zkušenosti. Proto pomáhám lidem najít příčinu atopického ekzému, nasadit vhodnou terapii a tím dostat ekzém z těla pryč. Můj příběh si přečtěte zde <<

Napsala jsem pro Vás ebook, abych Vám předala co nejvíce detailních informací týkajících se atopického ekzému. Ebook ZDARMA je ke stažení zde. Můj ebook ZDARMA si stáhni zde <<

Dalším průvodcem atopickým ekzémem je ebook, kde detailně popisuji příčiny, fáze ekzému a řešení - Jak ne/žít s ekzémem. Jako bonus získáte KONZULTACI ZDARMA. Ebook si můžete zakoupit zde <<

Zajímavé informace sdílím i na mé FB skupině Společně ke zdraví ALL zde https://www.facebook.com/SpolecneKeZdravi <<

Můžeš mi napsat email na info@spolecnekezdravi.cz konzultace zde <<