Máte rádi teplíčko a při prvním chladu zalezete pod deku a vyjít ven vás ani nenapadne, protože byste se mohli nachladit? Nebo rádi posilujete imunitní systém u sebe a svých dětí a rádi se otužujete? Otužování je vhodné celoročně a já osobně si na něj vždy vzpomenu s příchodem chladu.
Já a mé děti máme takový ranní rituál 😊 Každé ráno, když je vzbudím, projdeme se společně bosýma nohama po zahradě, pak šup s nohama do teplé vody a znovu do zahrady. Opakujeme celkem 3x. Zabere nám to jen chvilku, ale věřím, že efekt na posílení imunity je velmi silný.
Je to legrace a je nám tahle forma otužování mnohem příjemnější, než na sebe střídavě pouštět teplou a studenou vodu. Ale to je samozřejmě individuální. Každý to máme v sobě nastaveno jinak a každému je příjemný jiný způsob otužování. Jen si vybrat.
Otužování je vhodné pro všechny zdravé lidičky a má mnoho výhod pro fyzické a duševní zdraví. To je mnohdy důvod, proč se lidé začnou otužovat. Další důvody, proč se lidé většinou začínají otužovat:
🎯 Posílení imunity: Otužování může pomoci posílit imunitu, zvyšuje odolnost těla proti infekcím a nemocem.
🎯 Zvýšená energie: Pravidelné otužování může zvýšit energii a vitalitu, mohou zlepšit náladu a zvýšit bdělost.
🎯 Zlepšená cirkulace krve: Chladná voda může zvýšit cirkulaci krve a pomoci uvolnit svaly. To může zlepšit tok krve a živin do tkání a orgánů.
🎯 Redukce stresu: Otužování pomáhá tělu reagovat na stresové situace a zlepšuje odolnost proti stresu.
🎯 Zlepšený spánek: U některých jedinců napomáhá zlepšit kvalitu spánku a uklidnit nervový systém.
🎯 Lepší mentální zdraví: Otužování může pomáhat zvládat depresi a úzkost.
🎯 Fyzická kondice: Některé otužovací praktiky, jako je trénink v chladné vodě, mohou zvýšit fyzickou kondici a vytrvalost.
🎯 Zlepšená imunita proti nemocem: Studie ukazují, že pravidelné otužování může zvýšit hladinu bílých krvinek a zlepšit schopnost těla bojovat proti infekcím a nemocem.
🎯 Zvýšená odolnost proti chladu: Pravidelné otužování může zvýšit odolnost těla proti chladnému počasí a snížit riziko podchlazení.
🎯 Psychická odolnost: Prokázání odvahy a vytrvalosti při otužovacích cvičeních může posílit sebevědomí a sebedůvěru.
Pokud s otužováním začínáte, je vhodné začít postupně a postupně zvyšovat intenzitu a délku otužovací techniky. Můžete začít chladnou sprchou, či ledovou lázní, saunování, dechová cvičení, ale také pouhý pobyt na čerstvém vzduchu je velmi žádoucí pro posílení imunitního systému pro vás a vaše děti.
Při otužování je klíčový faktor pravidelnost. Pokuste se otužovací postupy provádět pravidelně, ideálně denně nebo několikrát týdně, aby se tělo přizpůsobilo a začalo těžit z těchto praktik. Nezbytné je naslouchat svému tělu.
Pokud nepatříte mezi zdravé jedince a chcete otužování vyzkoušet, je určitě vhodné prokonzultovat váš stav s lékařem.
Jak to máte s otužováním Vy? Jakou formu otužování volíte? Sprchu, běhání po zahradě, procházku po balkoně, či jste tvrďáci a máte zmáklou metodu Wima Hofa a otužujete se pravidelně v kádi s ledem? Nebo jdete k zamrzlému jezeru, vykopete si v něm díru a rochníte se v ledové vodě, jako na obrázku?
Napište mi, moc mne to zajímá 😊
Mějte se krásně,
Lenka ze Společně ke zdraví 💚