Konvičkování

 


Konvičkujete? My ano! A to celá rodina, od dětí až po nás rodiče.


Konvičkování slouží k proplachování nosních dutin, čistí a dezinfikuje dýchací cestyposkytuje úlevu při nachlazení, zánětech dutin, ale i dlouhodobých problémech např. při alergické rýmě.

Jako dítě ve školním věku jsem byla dosti často nemocná. Nejvíce mne trápily záněty v krku, pak následný postup infekce na plíce a zahájení léčby antibiotiky. Záněty v krku byly tak silné, že jsem odpočítávala pauzy mezi každým polknutím a přála si, ať antibiotika rychle zaberou a angína je zase pryč.

Nikdy to nebylo tak rychlé, proces byl minimálně týdenní, únava přetrvávala ještě aspoň 2 týdny.

Oslabený imunitní systém byl příčinou neustálého kolečka, tedy uzdravená jsem přišla do školy, setkala jsem se s nachlazenými dětmi a vše začalo od začátku. Nejhorší období bylo na střední škole. Každodenní brzké vstávání na autobus, vlak a zdlouhavé cestování do školy a ze školy. Životní styl nebyl zrovna ukázkový, a tak se není čemu divit, že tenhle tlak tělo nezvládlo a začalo se bránit.

Následovaly měsíční angíny s postoupením nemoci na plíce. To se opakovalo vskutku co 1,5 měsíce. Abych často nezameškávala učivo, mnohdy jsem i nedoléčená chodila do školy. Ve škole byla spousta spolužáků nachlazených, a tak pro infekt jsem si nemusela chodit daleko. Ještě když společně trávíte denně 5 hodin, je těžké se nenakazit.


Kdybych tehdy věděla, jak funguje imunita, které faktory ji ovlivňují, jak tyto situace řešit, pošetřila bych si své zdraví….


Na vysoké škole se mi zdravotní stav zlepšil, určitě to bylo hlavně kvůli tomu, že jsem byla pánem svého času a veškerou školu či aktivity jsem si mohla rozvrhnout dle svých potřeb. Tedy tam se můj imunitní systém dal dohromady a zklidnil.

Ale tělo není hloupé a vše si pamatuje, proto po studiích, v mém prvním zaměstnání, jsem prvního čtvrt roku promarodila. Opět angíny, které mi postoupily na plíce a tam mi zůstaly. Pamatuji si, jak jsem mívala záchvaty kašle, kdy jsem se 20 minut dusila po kratičkém pracovním telefonátu.

Lékaři nevěděli, jak mne vyléčit. Měla jsem různé spreje pro astmatiky, alergiky, ale výsledek byl nulový. Lékařka mne poslala i na vyšetření bronchitidy, protože podle mého popisu ji můj stav právě bronchitidu připomínal. Poté mne poslala i na vyšetření černého kašle, ale nic se nepotvrdilo.

Život v tomto stavu byl pro mne, jako 25-ti letou holku, velmi omezující. Pamatuji si, jak jsme přišli do klubu, kde bylo samozřejmě zakouřeno. Vdechla jsem u dveří kouř, rozkašlala jsem se tak silně, že kamarádi chtěli volat záchranku. Mysleli, že se udusím. A já také.

Ty stavy byly opravdu náročné a vlastně tímto pro mne skončil sociální život v klubech, protože tehdy se mohlo kouřit bez omezení všude a mé plíce tyto prostory nezvládaly.

Zlom nastal až tehdy, když jsem své tetě popsala můj problém. Moje teta, úžasná bylinkářka, mi ihned uvařila čaj a řekla, že mi určitě zabere a že je ho třeba popíjet čerstvý 6 dní. Čaj jsem vypila po cestě do zaměstnání a stal se „zázrak“! Než jsem vystoupila z autobusu, cítila jsem uvolnění na plících a záchvaty kašle úplně zmizely.

Na druhý den jsem běžela do obchůdku s bylinkami, abych si koupila potřebné bylinky a pokračovala v pití čaje další dny, jak mi poradila teta.

A opravdu, od té doby, co jsem si tuhle bylinkovou kúru udělala, se mi problém již nikdy nevrátil. Při cestování jsem si tyto bylinky vždy vozila s sebou.

A tohle byl můj první impuls, kdy jsem začala vnímat své tělo jinak a kdy jsem se začala o bylinky a alternativní medicínu zajímat.

S příchodem dětí na svět se tato má záliba ještě více a více prohlubovala a tím, že se nám narodila dcera, která má atopický ekzém, jsem jinou cestu léčby (než klasickou) více než vyhledávala. Při prvních návrzích léčby atopického ekzému jsem pochopila, že si se svou pediatričkou nebudu rozumět.


Konvičkujeme 🙂


Když mívala dcera ekzém všude po těle, měla i silné vlhké kašle, mnohdy jí to na plících až bublalo. (ebook ZDARMA „Jak dostat ekzém z těla pryč“ si stáhni zde >>> ). Tohle byl už pro mne alarmující stav a šla jsem s ní k lékaři. Do té doby jsem ji léčila sama a k lékaři chodila jen na pravidelné poslechy plic. Naštěstí nás jednou poslala na vyšetření ORL a tam nám lékař poradil konvičkování.

Řekl nám, že on konvičkuje od podzimu do léta 2x denně (ráno a večer). Prý k této metodě máme přistupovat jako k očistě sliznic a tím zamezíme šíření bakterií nosem do organismu. Dcera na infekty dutin netrpěla, ona měla atopický ekzém, a tak jsme začali konvičkovat všichni tři. A byla jsem překvapena, jak jednoduchá, levná a účinná je to metoda.

Proč jsem tuhle motodu neznala dřív? Proč mi o konvičkování nikdy neřekla moje pediatrička, když jsem byla dítě a při zánětu nosohltanu, který jsem měla při každé angíně, by byla tato metoda zásadní. Zabránila bych šíření bakterií do těla a věřím, že bych si tím vyřešila spoustu proležených a bolestivých ataků v teenagerovském věku. Nejspíš o konvičkování nevěděla.

Pokud jste líní na proplachování na denní bázi, tak v případě, že na vás „něco“ leze, cítíte bolest v krku, pokašláváte, ihned začněte konvičkovat. Uvidíte, co vše se vám z dutin dostane ven. Dutiny se pročistí, sliznice dezinfikují a tím se zmírní množení bakterií. Za 2-3 dny budete fit.

Když vidím, že děti začínají mluvit přes nos či posmrkávat, ihned jim konvičkování připomenu a za 2 dny je po nemoci. Konvičkovat můžou všichni, od těch nejmenších, kteří to zvládnou, až po ty nejstarší.

Pro nejmenší děti mám velmi dobré zkušenosti se značkou Respimer. A pro děti od cca pěti let můžu klasickou konvičku např. značky Rhino určitě doporučit. Zvládnou to velmi snadno a ještě to bude zábava, uvidíte.

Je také dobré, aby se dítě s konvičkou seznámilo, tedy já jsem dětem dávala konvičku do vany při koupání a ukazovala jim, jak ji správně používat, aby alespoň něco proteklo nosem 😊 Oni mne napodobovaly a byla to legrace. Tím se děti s konvičkou seznámily a úplně přirozeně ji při problémech dutin začaly používat.


Jak konvičku správně používat? A kde se dá koupit?


Konvičku koupíte v lékárně a v balení je i odměrka na sůl. Naberete sůl, vysypete do konvičky a dopustíte vlažnou vodu. Voda by měla mít takovou teplotu, která je vám příjemná, nestudí a není horká. To si každý musí vyzkoušet. Někdo vodu převařuje. Chvilku počkáte, než se sůl rozpustí a můžete začít. Přiložíte konvičku do jedné dírky a čekáte, až se voda proleje dutinami a vyteče ven druhou dírkou.

ANO, to je vše! Tak je to jednoduché!

Uvidíte, co vše vám z dutin vyteče. Tohle byste smrkáním nikdy z hlavy ven nedostaly. Odložíte konvičku a vysmrkáte se. Poté opakujete s druhou dírkou.

U malinkých dětí, které konvičku nezvládnou, je výborná nádoba zn. Respimer. Odšroubujete horní část nádoby, dáte sůl či roztok z balení (množství soli si vyzkoušejte, každý snese jinou koncentraci roztoku), počkáte, až se rozpustí a můžete začít s aplikací. Přiložíte k jedné dírce, zmáčknete nádobu a tlakem se vám do hlavy vstříkne silný proud vody a protlačí se dutinami až vyteče druhou dírkou ven.

Pro malé děti je tato nádoba mnohem jednodušší a zábavnější než konvička. My je naučily na nádobu kolem 2. věku života. Od cca 5-ti let už používaly klasickou konvičku. Důležité je, aby děti vnímaly konvičkování jako hru, bez nátlaku, pokud výsledek nebude dokonalý. Chce to čas a hlavně nevytvořit dítěti k tomuto aktu odpor.


Vylepšená metoda konvičkování 🙂


Metodu konvičkování jsme si časem vylepšila. A to tak, že nejdřív si do nádobky s rozprašovačem namíchám aloe vera a Vincentku a vstříknu do nosu. Tím odpuchnou sliznice a voda z konvičky snáze pronikne do dutin. A asi 10 minut po konvičkování opět stříknu aloe vera s Vincentkou, protože aloe vera má velmi hojivé účinky a poraněné sliznice rychleji zahojí.

Určitě je vhodný čas začít konvičku používat. S blížícím se ochlazením a nástupem do školek a škol, budou děti vystaveny infektům, které je třeba preventivně z těla dostávat pryč.

Dále je také třeba připravit imunitu speciálně dětí do škol a školek. Máme za sebou náročné období, hlavně pro děti, které poslední 2 roky nepřicházely do styku s kamarády – tedy žily ve „sterilním“ prostředí. Imunita není připravena a každé setkání s bakterií či virem bude pro organismus velká zátěž.

Pokud vás zajímá, jak připravuji děti do školek a škol, aby zvládly nástup a první dny hladce, kontaktujte mne.

 

Budu se těšit, Společně ke zdraví.

Lenka

 

 

Lenka SKZ
Jsem expert na atopický ekzém, protože v této oblasti mám bohaté osobní zkušenosti. Proto pomáhám lidem najít příčinu atopického ekzému, nasadit vhodnou terapii a tím dostat ekzém z těla pryč. Můj příběh si přečtěte zde <<

Napsala jsem pro Vás ebook, abych Vám předala co nejvíce detailních informací týkajících se atopického ekzému. Ebook ZDARMA je ke stažení zde. Můj ebook ZDARMA si stáhni zde <<

Dalším průvodcem atopickým ekzémem je ebook, kde detailně popisuji příčiny, fáze ekzému a řešení - Jak ne/žít s ekzémem. Jako bonus získáte KONZULTACI ZDARMA. Ebook si můžete zakoupit zde <<

Zajímavé informace sdílím i na mé FB skupině Společně ke zdraví ALL zde https://www.facebook.com/SpolecneKeZdravi <<

Můžeš mi napsat email na info@spolecnekezdravi.cz konzultace zde <<