Nachlazení, rýma, častá nemocnost

Nachlazení je infekční onemocnění horních cest dýchacích, které může postihnout nos, dutiny či krk.

Příčinou nachlazení může být velké množství různých virů. Nejběžnější je nákaza rhinovirem, dále pak koronaviry, dále pak virem chřipky a nachlazení se však může rozvíjet vlivem dalších patogenů.

Vzhledem k existenci velkého množství patogenů, není možné, aby si tělo vytvořilo trvalou imunitu. Protože infekt může být způsoben více než jedním virem, je velmi těžké se tomuto nachlazení vyhnout. I když je člověk již zdráv, vzhledem k vyčerpané imunitě po nemoci a také celkové životosprávě se může stát, že ho napadne nový patogen. A tak to jde pořád dokola.

Jak se do těla tyto infekty dostanou?

Velmi jednoduše kapénkovým přenosem. Při nakupování v supermarketu, v tramvaji, vlaku, v kině, v dětské herně či kroužku atd. Jen málokterá imunita takovému podzimnímu a zimnímu náporu odolá. A ze zkušenosti u své atopické dcery vím, že v podzimních a zimních měsících velmi trpívala na kašle a její plíce byly velmi zahleněné.

Když ze školky přinesla tuto kapénkovou infekci, tak jsme měli na 3-4 měsíce vystaráno. Chodila jsem s ní na pravidelné poslechy plic k pediatričce, abych nezameškala případnout nutnost nasazení antibiotik. Volila jsem cestu domácí medicíny, tedy zábaly, obklady, bylinkové čaje, vitamíny a jiné. Naštěstí tohle vše je za námi a vím, jak těmto stavům přecházet a v případě, že se nějaký vir či bakterie o naši atopickou dceru pokouší, nečekám a situaci ihned řeším.

Na infekty jsou nejvíce náchylní staří lidé a děti. Děti, které navštěvují školu či školku. Kapénky se dostanou z rukou do očí, nosu a nákaza se šíří lavinově ☹ Ale tak to je a kontaktem s virem či bakterií a následným prodělání si nemoci si děti imunitu posilují. Tento proces je velmi důležitý, i když věřím, že pro většinu rodičů jsou opakované nemocnosti velmi vyčerpávající.

Pediatrička mi vždy říkala, že do sedmi let si dítě imunitu buduje samo právě tímto neustálým se setkáváním s viry, bakteriemi a patogeny. Ale jsou děti, které nemají ve vínku kvalitní imunitu a velmi častá nemocnost jim neprospívá, protože by mohla přejít v chronické nemoci. Jak já říkám, takovýmto jedincům je třeba imunitu „dotvořit“.

Příznaky nachlazení se mohou lišit v závislosti na konkrétním původci onemocnění, nebo také na zdravotním stavu a imunitním systému každého jedince.

U jedince se silnou imunitou může trvat nachlazení jen pár dnů, načež imunitně slabší člověk může procházet nemocí delší dobu, může mít vedlejší účinky a tyto stavy můžou spustit následné zdravotní komplikace.

Myslela jsem si, že nejvíce zátěžové období je jaro a podzim, když je tělo vyčerpáno a nemá dostatek vitamínů. Avšak sama na sobě jsem poznala, že i v létě je mezi nemocí a zdravím velmi křehký led, tedy velmi lehce se nachladíte, když pijete ledové nápoje, nebo také v autě, když je venku 30 stupňů a vy si silně pustíte klimatizaci na 15 stupňů, protože nemáte čas čekat na vychlazení auta a potřebujete rychle vyzvednout dítě ze školky.

Znáte to? Rozdíl teplot mezi venkovní a vnitřní teplotou regulovanou klimatizací by měl být max. 7 stupňů. Myslím, že klimatizace je velmi zrádná nejenom v autě, ale také v letadlech, kde se v ní udržuje spousta bakterií a přenáší se na celou posádku. Stačí takový jeden let na vysněnou dovolenou v letadle, kde to fučí jen to hučí a místo užívání si slunných dnů ležíte se zánětem ucha, dutin nebo dýchacích cest na hotelovém pokoji.

Inkubační doba od setkání se s virem je cca 12-72 hodin. Nachlazení může trvat 7-10 dnů, ale může přetrvávat až 3 týdny.

Kdy je člověk nejvíce infekční?

V momentě, kdy se u něj projeví první příznaky nachlazení, tedy může to být druhý den po přenosu patogenů. V tomto stavu je velmi žádoucí, abychom si udržovali čisté sliznice. Tedy konvičkování a kloktání nám přináší velkou úlevu nejen v této rozjeté fázi, ale zejména konvičkování můžu jen a jen doporučit také ve fázi preventivní. Sliznice se pročistí a nedají šanci bakteriím, aby se množily.

Našim cílem je, abychom neustále podporovali imunitní systém a aby naše tělo bylo na nálož virů a bakterií připraveno. No a v moment, kdy prostě naše tělo „nemá svůj den“ a je napadeno virem, bakterií aj., musíme zasáhnout. Čím rychlejší je naše podpora, naše zkušenost, tím rychleji se z tohoto nemocného stavu dostaneme.

Základ je mít klidový režim, vitamínovou nálož, hodně tekutinhodně spánku.

Jak své první příznaky nemocí či nachlazení řešíte Vy? Stihnete vždy rychle zareagovat a podpořit imunitu? Nebo necháte nemoc rozjet, voláte lékaři a nasazujete medikamenty?

Dnes z osobní praxe vím, že pokud si poctivě celoročně moduluji imunitu vitamíny, enzymy a bylinkami, dostanu se z těchto stavů do hodin, případně pár dní.

Jak to máte Vy? Podělte se o vlastní zkušenosti, jak „zatočit“ s nachlazením.

Lenka

 

Lenka SKZ
Jsem expert na atopický ekzém, protože v této oblasti mám bohaté osobní zkušenosti. Proto pomáhám lidem najít příčinu atopického ekzému, nasadit vhodnou terapii a tím dostat ekzém z těla pryč. Můj příběh si přečtěte zde <<

Napsala jsem pro Vás ebook, abych Vám předala co nejvíce detailních informací týkajících se atopického ekzému. Ebook ZDARMA je ke stažení zde. Můj ebook ZDARMA si stáhni zde <<

Dalším průvodcem atopickým ekzémem je ebook, kde detailně popisuji příčiny, fáze ekzému a řešení - Jak ne/žít s ekzémem. Jako bonus získáte KONZULTACI ZDARMA. Ebook si můžete zakoupit zde <<

Zajímavé informace sdílím i na mé FB skupině Společně ke zdraví ALL zde https://www.facebook.com/SpolecneKeZdravi <<

Můžeš mi napsat email na info@spolecnekezdravi.cz konzultace zde <<